косоокість
міопія (короткозорість)
амбліопія (ледаче око)
розвиток резервів акомодації
пресбіопія (вікова далекозорість)
Вправа на шнурку Брока.
1. Візьміть шнурок Брока та зав’яжіть або тримайте один кінець на рівні очей. Учасник повинен тримати другий кінець біля свого носа, щоб він міг дивитися вниз на нитку на цільову намистину.
2. Спочатку намистини слід розмістити так, щоб зелена намистина була на відстані 35 см від носа учасника, жовта намистина була приблизно на відстані 70 см від носа учасника, а червона намистина була приблизно на відстані 150 см від носа учасника. Відстані намистин не обов’язково повинні бути точними. Зелену намистину слід розташувати на зручній (для учасника) відстані біля точки. Комфортна відстань біля точки є трохи більшою (приблизно на 3 см), ніж звичайна відстань для читання (відстань книги від очей під час читання).
3. Учаснику намагається подивитися на жовту намистину. Інструкція може бути приблизно такою: «Подивіться вниз по нитці на жовту намистину. Коли ваші очі будуть у фокусі разом, вони повинні побачити одну жовту намистину, дві червоні намистини та дві зелені намистини. Будь ласка, дайте мені знати, коли побачите це». Помічник переконається, що обидва ока дивляться на жовту намистину і виглядають так, ніби обидва ціляться в неї. Якщо очі працюють разом, учасник побачить оптичну ілюзію однієї жовтої намистини, двох зелених і двох червоних намистин. Дивіться малюнок нижче:
4. Деяким учасникам може бути важко побачити щось подібне до цієї фігури. Помічник може помітити, що одне око дивиться на жовту намистину, а інше – ні. Якщо це трапиться, закрийте карткою головне око та попросіть учасника подивитися на жовту намистину та зосередитися на цьому. Поки учасник дивиться на жовту намистину, повільно відведіть картку від головного ока. Якщо все зроблено правильно, обидва ока будуть дивитися на жовту намистину, і учасник повідомить, що бачить дві червоні намистини, дві зелені і лише одну жовту. Цей крок потрібно повторювати, поки учасник дійсно не побачить щось, схоже на малюнок вище.
5. Тримаючи кінець нитки біля носа учасника, попросіть учасника перемістити фокус на червону намистину так, щоб учасник побачив одну червону намистину та дві інші. Асистент продовжує спостерігати за очима та за тим, як вони коригуються. Учасник повинен побачити щось схоже на малюнок нижче:
6. Якщо учаснику важко побачити одну червону намистину, повторіть техніку, описану в кроці 4, використовуючи картку. Повторюйте цю техніку, доки учасник не повідомить, що бачить одну червону намистину, дві жовті намистини та дві зелені намистини. Слідкуйте за очима учасника, щоб переконатися, що він повідомляє правильну інформацію.
7. Нехай учасник перенесе фокус на зелену намистину так, щоб він побачив одну зелену намистину та дві інші. Асистент продовжує спостерігати за очима та за тим, як вони коригуються. Учасник повинен побачити щось схоже на малюнок нижче:
8. Якщо учаснику важко побачити одну зелену намистину (це зазвичай найважче побачити), повторіть техніку, описану в кроці 4, використовуючи картку. Повторюйте цю техніку, доки учасник не повідомить, що бачить одну зелену намистину, дві жовті намистини та дві червоні намистини. Продовжуйте стежити за положенням очей.
9. Попросіть учасника переходити від зеленої намистини до жовтої, до червоної, до жовтої і до зеленої намистини, просто тренуючись налаштовувати фокус на різні довжини. Слідкуйте за очима учасника, щоб вони зійшлися в правильному місці. Якщо у них виникнуть труднощі, скористайтеся карткою, щоб отримати правильну конвергенцію.
10. Тут варто зробити паузу початку випробувань.
11. У міру того, як учасник покращує свою майстерність, наближайте зелену намистину до носа учасника на декілька см. Між кожним рухом нехай очі зосереджуються вгору та вниз по нитці на інших намистинах. Переконайтеся, що вони добре збігаються при кожному погляді.
12. З часом і протягом кількох сеансів продовжуйте переміщати зелену кульку, доки не буде досягнуто комфортної конвергенції на відстані 15-20 см від носа. Це буде успіх. Успішне тренування – це коли учасник постійно здатний сходитися на кожній кульці, навіть якщо зелена кулька знаходиться в межах зручної відстані для читання.
(кольори кульок, приведені для прикладу і можуть розташовуватись в довільному порядку)
Вправа: Вправа на струни Брока.
Час: приблизно від 2 до 5 хвилин, іноді довше на початку занять.
Рекомендована частота: один або два рази на день (або частіше) протягом 5 або 6 днів на тиждень.
3 + різнокольорових кульки на білому шнурку